Bieszczady to niezwykle unikatowy, wręcz na skalę europejską, region pełen dzikiej i niezachwianej przyrody, przepięknych krajobrazów i bogatej, choć nie zawsze pozytywnej, historii. Corocznie to właśnie do Bieszczad ściągają tłumy turystów, a każdy, kto przynajmniej raz zwiedził ten region, z całkowitym przekonaniem może stwierdzić, że jeszcze tu powróci. Jeżeli mamy w planach wakacyjny wyjazd w Bieszczady – warto zapoznać się z pewnymi, acz nie zawsze wszystkim znanymi ciekawostkami!
Bieszczady były niegdyś regionem, który wprost tętnił życiem.
Choć obecnie Bieszczady kojarzyć się mogą jako w znacznym stopniu wyludnione i opanowane przez dziką przyrodą, to sytuacja niegdyś wyglądała zgoła odmiennie. Zmieniło się to jednak diametralnie podczas II Wojny Światowej – według różnych statystyk, przypuszcza się, że w regionie samych tylko Bieszczad śmierć mogło ponieść nawet do 150 tysięcy ludzi. Po wojnie mieszkańcy byli nie tylko prześladowani przez ówczesne władze, lecz także przesiedlani – wiele rodzin zostało zwyczajnie ze sobą rozdzielonych, co było wynikiem zmiany granic naszego państwa.
Drapieżne gatunki zwierząt.
Bieszczady pochwalić się mogą najwyższą – w naszym kraju – populacją niedźwiedzia brunatnego. Nie jest on jednak jedynym drapieżnikiem, na którego natrafić można w tym regionie – w Bieszczadach żyją również wilki oraz rysie.
Jedno z najciemniejszych miejsc pod względem Europy.
Stosunkowo niskie zaludnienie, gęste zalesienie i niezbyt dobrze rozwinięta infrastruktura może stanowić ogromny problem, jednak tym samym sprawia, że Bieszczady są niezwykle łakomym kąskiem dla wszystkich fanów astronomii. Region ten, przez wielu, określany jest jednym z najciemniejszych miejsc w całej Europie, co bezpośrednio przekłada się na doskonałe warunki umożliwiające obserwowanie nieba po zmroku.