Zamek w Malborku to istny ewenement architektoniczny pod względem nie tylko krajowym, lecz przede wszystkim europejskim. Ta masywna i budząca podziw budowla była świadkiem wielu znamienitych, jak i bolesnych wydarzeń w naszej historii. Swego czasu zamek ten był istnym cudem ówczesnej techniki, a wielu uznawało go twierdzę wręcz doskonałą, a przy tym – niemożliwą do zdobycia. Przekonał się o tym choćby Polski władca, Władysław Jagiełło – jednak fakt, że pomimo oblężenia nie udało się zdobyć zamku, było bardziej podyktowane przemyślaną decyzją polityczną.
Historia.
Historia zamku w Malborku sięga końca XIII wieku, kiedy to rozpoczęła się jego właściwa budowa. Od tego czasu, aż do roku 1457 zamek ten był główną siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego. Choć pozostawał on niezdobyty, to finalnie trafił w ręce korony – stało się to w momencie, gdy zaciągnięci z Czech najemnicy podczas wojny trzynastoletniej zorientowawszy się, że Krzyżacy nie posiadają funduszy na spłatę ich żołdu, wzięli zamek w zastaw, który następnie sprzedany został Kazimierzowi Jagiellończykowi. Cały zespół zamkowy w Malborku składa się na zamek wysoki, średni, oraz niski, zwany także podzamczem. Zamek ten od 1997 roku znajduje się na liście światowych zabytków UNESCO.
Zamek w Malborku obecnie.
Obecnie obiekt ten pełni przede wszystkim funkcję turystyczną oraz edukacyjną – w jego wnętrzu znaleźć możemy muzeum, które zawiera pokaźną ilość zbiorów. Ciekawostką jest to, że zwiedzenia całego zamku wymagać będzie około 3,5 godziny. Jest to bowiem niezwykle obszerny zespół zamkowy o ogromnej powierzchni.